פסטיבלים בהונג קונג

ראש השנה - Chinese New year
אולי הפסטיבל החשוב ביותר וללא ספר המרשים ביותר. נקרא גם spring Festival והוא נערך לפי לוח השנה הסיני, הוא מתחיל בירח החדש שבין התאריכים 21 לינואר ל-20 לפברואר. הפסטיבל הזה נערך כבר אלפני שנים והוא צפעוני וששמח ביותר. בהונג קונג תבלו עם המוניים מקומיים, רוקדים ברחובות, עוסקים בתהלוכול, מקדשים ודוכנים למינהם. פה תוכלו לראות את התהלוכות עם הדקרונים המדהימים והמרקדים. בדרך כלל בערב השני של החגיגות  מתחילים עם מופע הזיקוקים עוצר הנשימה בנמל ויקטוריה, זיקוקים לעם הסיני הוא לא רק שעשוע אלא מיועד להבריח את הרוחות הרעות. המופע באמת עוצר נשימה מתנהל כאומר בנמל סביב גורדי השחרים. נקודה מצוינת לצפות בהם זה עם קרוז על אחת מהספינות. זה פסטיבל שלא כדאי לפספס.

Dragon Boat Festival Hong Kong
פסטיבל ספורטיבי שמושך אליו הרבה קבוצות מכל העולם העוסקים בשחיה תחרותית, יחד עם תיירים מכל העולם. גם זה אירוע צבעוני וייחודי, עם דרקונים וסירות קאנו צבעוניות שמלוות בצלילי תופים אנרגטיים. הפסטיבל נערך ביום החמישי בחודש החמישי ל- Lunar. האירוע מתקיים כבר מאות על גבי מאות שנים. האגדה מספרת על זקן שמאס בתפקוד הממשלה וכאות מחאה השליך את עצמו לנהר, התשבים סביב ראו את המעשה והחלו חותרים סביב עם תופים קצביים כדי לסלק את היכול לפגוע בו מתחת למים. המעשה היה אצילי אך לא צלח. כדאי מאוד להיות נוכח באירוע.

Mid-Autumn Festival Lantern Carnival
נקרא גם פסטיבל הירח, פסטיבל בו הקהילה מודה ומברכת על הבציר. הפסטיבל נערך בכמה אזורים בהונג קונג, בדרך כלל בחודשים ספטמבר/אוקטובר שהוא הירח המלא השמיני בלוח השנה Lunar. חלק מהפסטיבל זה ה Thai Hang Fire Dragon מאחורי פארק ויקטוריה הונג קונג,  הפסטיבל מתרחש בכל אזויר הונג קונג וה Lanterns Carnival (הנרות/תאורות שמשיטים או דואים) עצור נשימה עם כל הצורות והצבעים.

Hong Kong National Day
בראשון לאוקטובר מתחיל שבוע החגיגות של פסטיבל היום הלאומי, חוגגים את עצמאות הונג קונג , ביולי 1997 הוחזרה הונג קונג לסין מידי הבריטים והפכה להיות אזור עצמאי חלקית, (עדיין שייכת לסין בסופו של דבר). השבוע הוא שבוע חופש למקומיים והונג קונג הומה במקומיים ובתיירים כאחד, הכינו את עצמכם מראש. גולת הכותרת היא הרמת הדגל והדובדבן שבקצפת הוא הזיקוקים עוצר הנשימה בנמל. את הזיקוקים ניתן לראות בכל מקום שניתן לראות פיסת שמים, אורך המופע הוא כ-20 דקות +- והוא מציג נושאים שונים בתרבות הסינית, הונג קונגית.

Hungry Ghost Fesival
או בשפה המקומית Yu LAn לפי המסורת הסינית בחודש השביעי של לוח השנה המקומי Lunar, יוצאים רוחות חסרות מנוחה ומשוטטות להנאתם (או לא) ומבקשות להרע (או לא). יוצא מכך שהמונים מקומיים מנסים להרגיע את הרוחות ע"י מנחות שונות שאוצן תוכלו לראות לצידי הבתים, ברחובות בכלל, מאכלים, מדורות קטנות, שריפת כסף ועוד. ברחבי העיר יעמידו במות ועליהן ישירו לכבוד הרוחות. זופסטיבל נהדר לצפות בו לבחון את התרבות הנפלאה הזו.

Dragon and Lion Dance Festival
1,2 לינואר היום בו מקבלים את השנה האזרחית החדשה. תופעת הדרקונים המרקדים לא חדשה, אבל המימדים של פסטיבל הזה הם שוברי שיאים, גם שברו שיא גינס בנוגע לכמות הדרקונים והאריות. זהו פסטיבל צבעוני מאוד ורעשני. מאות על גבי מאות של דרקונים ואריות משוטיים ברחובות, מרקדים אל עבר השנה החדשה.

Hong kong Arts Festival
פסטבל שכולו תרבות. אמצע פברואר עד אמצע מרץ, מספר שבועות של מוזיקה, הצגות, דרמה, בלט ואופרות של מיטב התזמורות, מקהלות בעולם. הפסטיבל מתקיים כבר מ-1973. אם אתם בתקופה זו בהונג קונג, הרווחתם.

The Seven Sisters Festival
פסטיבל שבע האחיות, הפסטיבל הוא מעיין יום האהבה של הסינים וישנם מספר סיפורים, מיתוסים על מהות הפסטיבל. אחד מהם הוא על טווה שמייצגת את כוכב וגה ועל רועה שמייצג בסיפור את כוכב אלטאיר, אהבתם לא הורשתה והם נופו לשני צידי נהר הכסף שמייצג בסיפור את שביל החלב, פעם בשנה שורה של עורבים היו יותרים גשר ומגשרים בין בני הזוג, זה קרה ביום השביעי בחודש השביעי של לוח השנה Lunar. כאמור יש עוד מספר אגדות בנושא. בשורה תחתונה הנערות טוות ומציעות מנחה לאלה ולנערים, זה יום נפלא למצוא בן בת זוג ולראות באזור ללא אורות, את שני הכוכבים מתאחדים.

Buddahha's Birthday
פסטיבל אוחני וחשוב בהונג קונג, בו המקומיים מניחים קערת מים לרגלי פסלי בודהא זאת מכיוון שלפי האגדה תשעה דרקונים השפריצו על בודהא מים כאשר נולד, קערת המים מסמלת את טיהור הנשמה. הטקס המשמעותי ביותר נערך בפסל הגדול ביותר של בודהא באי Lantau Island האי הגדול ביותר בהונג קונג. נחגג ביום השמיני בירח הרביעי, בערך אפריל מאי וזהו יום לאומי מאוד חשוב.

Hong kong winterfest
כל חורף הבניינים סביב הנמל מכינים את עצמם לפסטיבל ומתגנדרים באוורת ותאורה אף יותר מהרגיל. הכינו עצמכם לאווירת כריטסמס חגיגית, עם הנחות ומרכזי קניות ותפריטים מיוחדים במסעדות. מ-4 בדצמבר עד ה-1 לינואר.

International Film Festival
כשמו כן הוא, פסטיבל סרטים בינלאומי אדיר מימדים אשר מוקרנים בו מאות סרטים ומשתתפים בו כ-50 ארצות. חלק מהרעיון בפסטיבל זה למצוא כשרונות חדשים. הפסטיבל נוסד ב-1977 והא כרגע פסטיבל הסרטים הגדול באסיה כולה. מציע פרסים, תערוכות, שיח ועוד. אמצע מרץ-תחילת אפריל.

Well Wishing Festival
פסטיבל הנערך בין ה-8 ל-22 לפברואר, חלק מחגיגות השנה החדשה של סין.מקומיים מגיעים לאזור שנקרא Lam Tsuen ב- New Territories אזור השייך להונג קונג בצפון Kolwoon. שם ממוקם עץ המשאלות, אתם לוקחים פיסת נייר אדומה כותבים עליה את המשאלה שלכם וכורכים אליה תפוז וחוט וזורקים אל עבר העץ, התפוז אמור להתפס והמשאלה תתגשם כך אומרים (האם אפשר לכתוב בכל שפה?), כמו רוב הפסטיבלים בהונג קונג גם זה צבעוני עם הופעות ואווירה חגיגית.
חלק נוסף מהפסטיבל הוא Releasing the Wishng Latern, על נהר ה- Lam Tsuen משחררים צמחי לוטוסים שעליהם נר עטוף בנייר עם בקשות ומשאלות, תמונה ציורית ורומנטית.

Ching Ming Festival
זהו "פסטיבל" לא תיירותי אבל עדיין תחת הקטגוריה.  בתחילת אפריל עולים המקומיים לקבריי משפחותיהם, מנקים אותו ומציעים צלחות פירות ואוכל בכלל, שריפת כסף נייר ומתנות, זהו היום עמוס לתחבורה ציבורית. תחילת אפריל.

Tin Hau Festival
המתרחש ב- Tin Hau Tempels הוא פסטיבל חגיגי וצבעוני עם כל מה שמצופה מפסטיבל הונג קונגי, דרקונים, צבעוניות, מוזיקה, דוכנים, סירות צבעוניות המתאימות עצמן לאירוע. Tin Hau היא אלת הים והפסטיבל הזה לכבודה. מתרחש בכל המקדשים הקשורים לאלה ויש יותר מ-60 כאלה בהונג קונג. נערך ביום ה-23 בחודש השלישי ללוח שנה המקומי, זה יוצא באפריל או מאי.

Tam Kung Festival
פסטיבל נוסף הנערך באותם תאריכים כמו הקודם, אבל הפעם לאל הים. Lord of the Sea. ניתן לצפות לתהלוכות עם דרקונים ואריות, תופים וגונגים, מתרחש בבתי מקדש של Tam Kung בכל הונג קונג.

Cheung chau Festival
זהו פסטיבל הנערך באי צ'ונג צ'או דרומית לאי הגדול ביותר Lantau. האגדה מספרת שהייתה באי מגפה קשה ולא הסתיימה עד אשר הגיע האל Pak Tai לאי וסילק את המגפה, הפסטיבל מוקדש לו ונערך ביום הולדתו של בודהא ובכל השבוע. מלבד האלמנטיםן הרגילים לפסטיבל הונג קונגי, דרקונים, אריות, תהלוכה צפה, דוכנים, מוזיקה וצבעוניות, בפסטיבל הזה יש אטרקציה מעניינת, על עמוד במבוק עצום בונים הר של לחמניות, שבסוף נכללות לתחרות. ניתן להגי להאי עם מעבורות כמובן מהונג קונג, לאנטאו.